HPV Belirtileri

HPV Belirtileri
HPV Belirtileri

HPV belirli durumlarda semptomlara neden olan ancak herhangi bir belirti göstermeyen virüstür. Çeşitli türleri bulunan HPV’nin hangi türünün nasıl semptom gösterdiği ve vücutta hangi bölgeleri yoğun olarak etkilediği özelliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

HPV Belirtileri, genital bölgede kendisini ortaya çıkaran HPV türü cinsel ilişki ile bulaşır. Çeşitli belirtiler ile kendisini gösterir. 

Genital Siğiller, HPV virüsünün en yaygın olarak ortaya çıktığı siğillerdir. Yapısı küçük et beni biçiminde ve çıkıntılı şekildedir. Kadın ve erkekte görülür. Kadınlarda, vulva, vajina ve rahim ağzında belirti gösterir. Erkeklerde ise penis veya anüslerin çevresinde siğil olarak kendisini gösterir. 

Yapısı gereği tek ya da grup halinde ortaya çıkar. Renkli veya tenin renginde ortaya çıkar ve ağrısızdır. Genel olarak kaşıntı oluşur ve rahatsızlık hissetmenizi sağlar. 

HPV Belirtileri, arasında servikal değişiklikler görülmektedir. HPV türleri içinde yüksek riske sahip olanlar, rahim ağzında değişikliklere yol açar. Bu değişiklikler smear testi ile tespit edilir. 

Anüs bölge siğiller, enfeksiyon anüs bölgesinde de aktif olarak siğilleri ortaya çıkarır. Siğiller çoğunlukla anüs bölgesinde ve rektum içerisinde oluşur.